• AVRUPA YAKASI: 0 (212) 446 20 22
 • Fatih mah. İğde sok. No:7 | Bağcılar / İSTANBUL
 • ANADOLU YAKASI: 0 (216) 622 20 22
 • Kirazlıdere mah. Havacılar cad. Parkverde sitesi A3 2 blok no:1 | Çekmeköy / İSTANBUL
 • info@dizayntesisat.com

Petek Temizleme

Review of: Petek Temizleme
Product by:
Dizayn Tesisat

Reviewed by:
Rating:
5
On 13 Kasım 2015
Last modified:14 Aralık 2015

Summary:

Kış ayları gelmeye başladıkça evlerdeki tesisat sorunları da yavaş yavaş kendini belli etmeye başlar ve petek temizleme işlemlerine ihtiyaç duyulur...

petek-temizlemeKış ayları gelmeye başladıkça evlerdeki tesisat sorunları da yavaş yavaş kendini belli etmeye başlar ve petek temizleme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Özellikle petekli evlerin petekler ilk yanmaya başladığında en büyük sorunları petek temizleme işlemidir. Petekler boşluklu bir yapıya sahip oldukları için çok kolay bir şekilde kirlenebilmektedir. Peteklerin temizlenmesi ise önemli bir durum olduğu için ev sahiplerinin mutlaka petek temizleme konusunda titiz davranmaları gerekmektedir.

Peteklerin Kirlendiği Nasıl Anlaşılır?

 • Peteklerin bazıları ısınmıyorsa
 • Peteklerin bazı bölümleri sıcak bazı bölümleri soğuk oluyorsa
 • Elektrik faturalarınızda anormal bir artış varsa, muhtemelen petekleriniz kirlenmiştir.

Genellikle petekler kombinin yakılması durumunda istenildiği gibi ısınmıyor ve odaları da ısıtmıyorsa ev sahipleri peteklerin kirlenmiş olabileceğini düşünürler. Bu doğru bir düşünce olmakla birlikte, böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir tesisat şirketi ile görüşülmelidir. İkinci durum ise peteklerin yarısının sıcak yarısının soğuk olmasıdır. Peteğin kirli olması ile beraber, peteğin tamamı ısınmayacaktır. Son olarak peteklerin çalışma prensibinden dolayı eğer  petekler ısınamazsa daha fazla enerji harcayarak daha fazla ısınmaya çalışacaktır. Bu da normal kullanımınız haricinde daha fazla elektrik faturası gelmesi ile sonuçlanacaktır. Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız petek temizleme konusunda uzman olan tesisatçılarımızdan yardım alabilirsiniz.

Petek Temizleme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

petek-temizlemePetek temizleme işlemi için yukarıda bahsettiğimiz durumlardan bir ya da birkaçını yaşadığınız taktirde ve ihtiyaç duyduğunuzda tesisatçılarımız evinize gelir ve ilk olarak peteklerinizi kontrol ederler. Kirlenen peteklerin tespit edilmesinden sonra ise ilk aşamada peteklerdeki kirli su boşaltılır. Tesisatçılarımız bu işlem sırasında evi kirletmemek için dikkatli davranmaktadırlar. Kirli su boşaltıldıktan sonra da bazı kimyasal temizleyiciler kullanılır ve peteğinizin içi temizlenir. Ardından bu kimyasalın peteğin içinde kalmasını önlemek için peteğin içi temiz su ile yıkanır. Böylelikle peteğiniz kolay bir şekilde temizlenmiş olur.

Petek temizleme işlemi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Yılda en az bir defa peteklerinizi düzgün ve profesyonel tesisat şirketimize temizletirseniz, peteklerin kirlenmesi sonucu oluşan problemler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca peteklerin kirli olması ile beraber odanızın havası da kirleneceği için solunum yolu ile geçebilecek hastalıklara yakalanma ihtimaliniz de artmış olur. Petek temizleme hizmetimizden faydalandığınızda kış aylarında her faturada ortalama % 30 tasarruf edebilirsiniz.

Bir önceki paylaşımımız olan Su Kaçak Tespiti başlıklı konuyu da okumanızı öneririz.

Benzer Paylaşımlar

Yakınlarınızın da okuması için sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

2 Yorumlar

 • Okay Sever 8 Aralık 2015 de 20:11

  Petek temizleme çalışmanız için teşekkür ederim. Peteklerimizden bazılarının yarısı ısınmıyordu, artık sayenizde peteklerde ısınmama sorunu kalmadı. İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Dizayn Tesisat 14 Aralık 2015 de 16:52

   Petek temizleme çalışmamızdan memnun kaldığınıza sevindik Okay bey. Bizi tercih ettiğiniz için biz teşekkür eder, sıcak bir kış geçirmenizi dileriz.

   Cevapla